Miego trūkumas yra vis dažniau pasitaikanti problema šiuolaikiniame pasaulyje, turinti daugybę neigiamų pasekmių organizmui ir sveikatai. Tuo tarpu me...
Nemokamas pristatymas paštomatu nuo 10 €!
Ne tik vasarą, bet ir rudenį galima tituluoti atostogų sezonu. Vieni lieka Lietuvoje ir mėgaujasi Baltijos jūros paplūdimiais, o kiti skrenda į šiltus arba net egzotiškus kraštus patirti nepamirštamų nuotykių, susipažinti su nauja kultūra ir pailsėti. Tačiau jeigu poilsio kryptis nusidriekusi už tūkstančių kilometrų ir tenka kirsti bent kelias laiko juostas, atostogas gali apkartinti „jet-lagas“.
Plačiai paplitęs angliškų žodžių junginys „jet-lag“ yra praktiškai tapęs tarptautiniu terminu. Lietuviškas jo atitikmuo yra laiko juostų pakeitimo sindromas arba desinchronozė ir reiškia būseną, kai dėl kelių laiko juostų kirtimo suprastėja žmogus savijauta.
Įprastai, kad keliautojas pajustų „jet-lag“ efektą, reikia kirsti dvi ir daugiau laiko juostų. Keliaujant lėktuvu laiko juostų pakeitimo sindromas juntamas labiau nei pasirinkus kitus keliavimo būdus, tokius kaip važiavimą automobiliu ar traukiniu, plaukimą lėktuvu ir pan. Taip yra todėl, kad skrendant lėktuvu kūnas nespėja taip greitai adaptuotis prie besikeičiančių laiko juostų.
Kodėl laiko juostų kirtimas toks nemalonus? „Jet-lagas“ yra cirkadinio ritmo sutrikimas. Cirkadinis ritmas – tai žmogaus vidinis laikrodis, kuris nurodo, kada žmogus turi nubusti, o kada – eiti miegoti. Pavyzdžiui, kai jaučiamės mieguisti, cirkadinis ritmas duoda ženklą, jog laikas poilsiui, o ryte prabudus ir išsisklaidžius miegui, kūnas sako, jog laikas pradėti dieną.
Kuomet per keliolika valandų yra pakeičiamas paros metas, jūsų kūnas vis dar gyvena senuoju režimu. Atvykus į naują, gerokai vėlesnį arba ankstyvesnį laiką, juntami nemalonūs laiko juostų pakeitimo sindromo simptomai.
„Jet-lagas“ yra laikina būsena, juntama nuo kelių iki keliolikos valandų. Laiko juostų pakeitimo sindromo trukmė priklauso nuo sveikatos būklės, bendros savijautos, išankstinio keliautojo pasiruošimo ir kiek dažnai yra patiriamas sindromas.
Itin dažnai keliaujantys žmonės, pavyzdžiui, daug sandorių užsienyje mezgantys verslininkai, ilgų nuotolių pilotai ir stiuardesės ar kelionių žurnalistai laikui bėgant nebejaučia „jet-lago“.
Įprastai, „jet-lago“ simptomai labiau pasireiškia keliaujantiems į rytus nei į vakarus. Taip yra todėl, kad skrendant į rytus laikas prarandamas ir organizmui kompensuoti šį laiką yra daug sunkiau nei prisitaikyti prie ilgesnės dienos.
Pagrindiniai simptomai, kuriais pasireiškia „jet-lagas“:
Kiekvienam keliautojui simptomai gali būti skirtingi. Tam įtaką daro amžius, streso lygis, kelionės metas, alkoholio bei kavos vartojimas ir pan.
Kaip melatoninas gali prisidėti švelninant laiko juostų pakeitimo sindromą? Melatoninas yra miego hormonas, kurį gamina smegenyse esanti kankorėžinė liauka. Per parą ši liauka pagamina apie 20–30 tūkst. nanogramų miego hormono. Daugiau nei pusė pagaminamo melatonino išsiskiria visiškoje tamsoje, o pagrindinė jo funkcija – sureguliuoti biologinį žmogaus ritmą. Kitaip tariant, melatoninas informuoja kūną, kada ateina laikas miegoti, bei padeda lengviau užmigti. Nuo 21 val. į organizmą pradedamas išskirti didžiausias melatonino kiekis.
Melatoninas miegui yra būtinas, bet jo gamybą lengva sutrikdyti. Melatonino išsiskyrimą slopina šviesa – natūrali saulės šviesa, įrenginių šviesa, namuose esantis apšvietimas. Kirtus kelias laiko juostas ir atsidūrus šviesiame paros mete, kuomet natūraliai turėtų būti vakaras ar naktis, sutrinka melatonino gamyba ir su šiuo hormonu glaudžiai susijęs cirkadinis ritmas.
Maisto papildai su melatoninu gali padėti subalansuoti melatonino kiekį organizme ir tokiu būdu palengvinti „jet-lago“ simptomus bei greičiau prisitaikyti prie naujos laiko juostos.
Melatoniną rekomenduojama vartoti atvykus į naują laiko zoną prieš einant miegoti. Rekomenduojama dozė – ne mažiau nei 0,5 mg. Melatoninas vartojamas vos kelias dienas – atvykimo dieną ir dar kelias dienas po to. Kirtusiems penkias ir daugiau laiko juostų, melatoniną rekomenduojama naudoti kiek ilgiau, apie penkias dienas. Jeigu keliaujate į vakarus, melatoninas gali būti mažiau naudingas.
Melatoniną gerkite iki miego likus nuo 30 min. iki 2 val. Maisto papildas bus veiksmingesnis, jeigu pasirūpinsite tinkama poilsio aplinka: gerai pravėdinkite miegamąjį, uždenkite langus nuo iš lauko sklindančios šviesos, išjunkite visas šviesas ir venkite naudotis išmaniuoju telefonu, kompiuteriu ar žiūrėti televizorių.
Prieš kelionę būtų naudinga suprasti melatonino poveikį dieną ar dvi pavartojus maisto papildo. Tai padės sužinoti, kaip jūsų organizmas reaguoja į melatoniną ir koks yra optimaliausias papildo vartojimo laikas iki miego.
1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/jet-lag/symptoms-causes/syc-20374027
2. https://www.sleepfoundation.org/travel-and-sleep/jet-lag
3. https://www.healthline.com/health/melatonin-for-jet-lag
4. https://www.verywellhealth.com/how-to-adjust-to-a-new-time-zone-and-avoid-jet-lag-3014936
Miego trūkumas yra vis dažniau pasitaikanti problema šiuolaikiniame pasaulyje, turinti daugybę neigiamų pasekmių organizmui ir sveikatai. Tuo tarpu me...
Miegas – vienas svarbiausių geros savijautos elementų. Tik kokybiškai išsimiegoję, būsime produktyvūs bei energingi, puikiai susitvarkysime su akademi...
Miegas yra neišvengiama organizmo būsena, kurios metu vyksta regeneraciniai procesai: visi organai ilsisi, dėl to aktyviai atkuriamos jėgos, o dieną u...