Rudenį prasideda nauji mokslo metai, o tai reiškia, kad tėvai ir vaikai ruošiasi grįžti į mokyklą. Kuprinės sukrovimas yra svarbus, tačiau ne mažiau s...
Kaip atstatyti magnio atsargas?
Atišilę orai džiugina šviežiais vaisiais ir uogomis, ant griliaus keptu maistu ir saulės bučiniai. Tačiau geri orai, o ypač – kaitra, gali turėti ir neigiamų padarinių, tokių kaip magnio kiekio sumažėjimas organizme.
Magnio svarba
Magnis yra ketvirtas dažniausiai žmogaus organizme aptinkamas mineralas. Ir ne be reikalo – magnis veikia kiekvieną kūno ląstelę, tad jo trūkumas gali trikdyti svarbias organizmo funkcijas. Šio mineralo nepakankamumas pasireiškia energijos stoka, išsiblaškymu, neritmišku širdies plakimu, padidėjusiu nervingumu ir daugybe kitų nemalonių pojūčių, signalizuojančių sutrikusią organizmo veiklą. Be to, tai ypač pavojinga mėgstantiems vandens pramogas – mineralo trūkumas plaukimo metu gali sukelti mėšlungį.
Magnis organizme atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas: padeda išlaikyti elektrolitų pusiausvyrą, palaikyti normalią raumenų ir širdies funkciją, energijos apykaitą, nervų sistemos veiklą, baltymų sintezę, psichologinę funkciją, kaulų ir dantų būklę, yra svarbus ląstelių dalijimosi procese.
Kaip netenkame magnio?
Šiltuoju sezonu žmonės daugiau juda ir prakaituoja, o didžioji dalis magnio iš organizmo pasišalina būtent su prakaitu. Tam nebūtina bėgti maratono ar kilnoti svorių sporto salėje – magnis pasišalina net ir su mažiausiu prakaito lašeliu, o procesą dar labiau skatina alkoholio ir kavos vartojimas.
Žmogaus organizmas magnio pats negamina, o įsisavina per plonąją žarną. Įsisavinimą lemia magnio kiekis maiste – kuo daugiau magnio suvartojamame produkte, tuo mažiau organizmas turi jį absorbuoti. Tad magnio pasisavinimas iš maisto svyruoja nuo 20 % iki 60 %.
Rekomenduojama magnio paros norma yra apie 360 mg moterims ir apie 420 mg vyrams. Paauglių, nėščiųjų, žindančių moterų, vyresnio amžiaus žmonių ir žmonių, vartojančių šlapimo takams skirtus vaistus, magnio poreikis yra didesnis.
Kaip papildyti magnio atsargas?
Norintiems organizmą aprūpinti magniu iš maisto, rekomenduojama į racioną įtraukti špinatų ir kitų lapinių daržovių; jūros daržovių (kombu, wakame, arame, dulse, nori, kelp), riešutų (migdolų, anakardžių, graikinių riešutų, moliūgų, saulėgrąžų sėklų), avokadų, bananų, kryžmažiedžių daržovių (brokolių ir briuselinių daigų), natūralios kakavos ir juodojo šokolado, tamsiai žalių daržovių, pilno grūdo produktų, ankštinių produktų (lęšių, pupelių, avinžirnių, žirnių, sojos pupelių).
Sumažėjus magniui, pasirūpink pilnaverte mityba ir magnio maisto papildais. Prieš įsigyjant ir vartojant magnio maisto papildus rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ir reguliariai atlikti kraujo tyrimus, kad galėtum stebėti magnio kiekį organizme.
Kada gerti magnį ryte ar vakare?
Kai kurie šaltiniai teigia, jog dėl raminančio ir atpalaiduojančio poveikio, magnio papildus geriausia vartoti prieš miegą, tačiau nesuklysi pasirinkęs ir pirmąją dienos pusę. Kokiu paros metu geriausia vartoti vitaminus ir maisto papildus, sužinosi čia.
Nėštumo metu moters organizmas patiria daugybę pokyčių, kurie padidina įvairių maistinių medžiagų poreikį. Viena iš svarbiausių maistinių medžiagų yra...
Vasara – tai metas, kai dėl aukštesnės temperatūros ir aktyvesnio gyvenimo būdo mūsų organizmas patiria didesnį stresą. Tai taip pat yra laikas, kai g...