Pradžia » Apie vitaminus ir mineralus » Maisto papildai: kokiu paros metu geriausia juos vartoti?
Apie vitaminus ir mineralus

Maisto papildai: kokiu paros metu geriausia juos vartoti?

Nusprendus vartoti vitaminus vertėtų atidžiau su jais susipažinti ir atkreipti dėmesį į jų vartojimo laiką: kokie vitaminai yra rytiniai, o kokius gerti vakare? Kokios konkrečios vitaminų rūšys yra rekomenduojamos vartoti su maistu, o kokių nevertėtų vartoti pavalgius?

Labai dažnai pajutę tam tikrus simptomus į pagalbą pasitelkiame įvairius maisto papildus bei vitaminus. Tačiau kaip žinoti, kada ir kokių medžiagų pritrūkome?

Pirmieji signalai rodantys, kad organizmui stinga vitaminų yra energijos trūkumas, prasta savijauta, mieguistumas bei lūžinėjantys plaukai ar nagai. Pastebėjus šiuos simptomus rekomenduojama atlikti tyrimus, jog įsitikintum ar Tavo kraujyje nestinga mineralinių medžiagų.

Nusprendus vartoti vitaminus vertėtų atidžiau su jais susipažinti ir atkreipti dėmesį į jų vartojimo laiką: kokie vitaminai yra rytiniai, o kokius gerti vakare? Kokios konkrečios vitaminų rūšys yra rekomenduojamos vartoti su maistu, o kokių nevertėtų vartoti pavalgius

Išsamią informaciją apie tinkamą vitaminų vartojimo laiką, specialistų rekomendacijas ir konkrečius vitaminus rasi šiame straipsnyje.

 

Riebaluose tirpūs vitaminai: A, D, E, K, kurkuminas

Norint, kad organizmas galėtų įsisavinti šiuos vitaminus ar maistines medžiagas – reikalingi riebalai, kuriuose ištirpę vitaminai keliauja į kraujotaką. Rekomenduojama juos vartoti su maistu, pripildytu sočiaisiais riebalais – puikiai tiks paskaninti patiekalą avokadu, jogurtu, migdolų ar graikiniais riešutais. Nepanaudotų riebaluose tirpių vitaminų atsargos yra kaupiamos įvairiuose organuose, daugiausia kepenyse. Paprastai mūsų organizme vitaminų A ir E yra atsargos būna gausios, tačiau vitaminų D ir K dažnas stokojame.

Vitaminas D padeda palaikyti imuninę sistemą, normalią kaulų bei dantų būklę, taip pat, padeda organizmui įsisavinti kalcį.
Šį, riebaluose tirpų, vitaminą geriausia vartoti su maistu, kuriame gausu riebalų, pietų metu ar ankstyvą popietę. Vitaminas D gali sumažinti miego hormono melatonino išsiskyrimą, todėl nerekomenduojama jo vartoti vakare.

Vitaminas A padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, odos būklę bei regėjimą. Šis vitaminas yra tirpus riebaluose, tad nerekomenduojama jo vartoti tuščiu skrandžiu. Norint, kad organizmas greičiau jį pasisavintų rekomenduojama jį gerti su maistu, pripildytu sočiaisiais riebalais.

Vitaminas E padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Jį rekomenduojama vartoti valgio metu ir pasistengti, kad maiste būtų dietinių riebalų (grūdai, riešutai, avokadai, jogurtas). Taip organizmas įsisavins jį geriau ir greičiau.

Vitaminas K padeda palaikyti normalų kraujo krešėjimą ir normalią kaulų būklę. Jį galima vartoti bet kuriuo paros metu, tačiau geriausia – valgio metu, kartu su vitaminais C, D ir kalciu. Šis vitaminas geriausiai absorbuojamas, kai yra vartojamas su maistu, pripildytu sočiaisiais riebalais.
*Svarbu atkreipti dėmesį, jog jei geriate kraują skystinančius vaistus – vitamino K geriau nevartoti.

Vandenyje tirpūs vitaminai: C, B grupė, foliatai

Vandenyje tirpūs vitaminai geriausiai įsisavinami kai geriami tuščiu skrandžiu, todėl juos rekomenduojama gerti ryte, 30 min. iki pusryčių. Na, o jei pamiršote ir pirmiau suvalgėte pusryčius, tuomet luktelkite ir išgerkite juos praėjus 2 val. po valgio.

Priešingai nei riebaluose, tirpių vandenyje vitaminų atsargos organizme nėra kaupiamos. Tai reiškia, kad, jei suvartoji didesnį kiekį šių vitaminų, nei reikia, Jūsų organizmui, perteklius yra tiesiog pašalinamas su šlapimu. Būtent dėl to svarbu subalansuoti savo mitybą, kad kasdien gautum pakankamą kiekį vitaminų.

B vitaminų kompleksas labai svarbus tuo leidžia palaikyti normalią nervų sistemos veiklą, energijos apykaitą, geležies apykaitą, imuninės sistemos veiklą ir kt. Kai kurie B grupės vitaminai trukdo miegui. Pavyzdžiui, vitaminas B6 gali skatinti ryškius sapnus, o B12 – suteikti daug energijos. Tokios rūšies vitaminus geriausia yra gerti rytais, tuščiu skrandžiu. Tuo tarpu, vitaminas B3 padeda užmigti bei gerina miego kokybę, todėl vartojant jį nerekomenduojama gerti alkoholio, nes jis gali sukelti neigiamą šio vitamino poveikį. Beje, vitaminas C trukdo organizmui efektyviai įsisavinti B12, todėl negerk jų vienu metu – padarykite 2 val. tarpą.

Vitaminas C padeda palaikyti imuninės sistemos veiklą, nervų sistemos veiklą, normalią energijos apykaitą bei saugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Tam, kad organizmas greičiau įsisavintų šį, vandenyje tirpų, vitaminą, vartoti jį geriausia tuščiu skrandžiu. Vitaminą C rekomenduojama gerti ryte, likus 30 min. iki pusryčių arba praėjus bent porai valandų po valgio.

Kiti populiarūs mineralai:

Maisto papildai aprūpina organizmą trūkstamomis medžiagomis, tačiau negalima pamiršti, jog juos reikia vartoti atsakingai. Kaip jie sąveikauja tarpusavyje ir kokiu metu juos rekomenduojama vartoti rasi čia:

Geležis padeda palaikyti normalų deguonies pernešimą organizme, padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį. Geležį geriausia vartoti tuščiu skrandžiu, nes rūgštinė skrandžio aplinka padeda geriau ją įsisavinti. Rekomenduojama geležies maisto papildus vartoti 1 val. prieš arba praėjus porai valandų po valgio, o norint pagerinti jos įsisavinimą – kartu su vitaminu C.
Deja, įprasti geležies maisto papildai neretai dirgina skrandį, sukelia pykinimą, todėl žmonės juos vartoja kartu su maistu ir dėl to neįsisavina net iki 50 proc. geležies.

Maisto produktai labiausiai stabdantys geležies įsisavinimą:

  • Arbata;
  • Kava;
  • Pieno ir kiti produktai, kuriuose gausu kalcio;
  • Gėrimai, kuriuose yra daug kofeino.

Rinkdamasis maisto papildus, pasitark su savo gydytoju bei atkreipk dėmesį į produkto sudėtį. Maisto papildų gamybos technologijos nuolat tobulėja, mineralai yra patalpinami į mikrokapsules, kurios padeda išvengti sąveikos su maistu.

Mikrokapsulių dėka skrandis nėra dirginamas o mineralai neturi sąveikos su maistu, todėl maisto papildus organizmas pasisavina lengviau ir toleruoja kur kas geriau.

Magnis mūsų organizmui yra be galo svarbus elementas, jis padeda išlaikyti elektrolitų pusiausvyrą, palaikyti normalią energijos apykaitą, nervų sistemos veiklą, raumenų funkciją bei kaulų ir dantų būklę, tad svarbiausia – ne kokiu paros metu jį vartojame, o, kad apskritai jo gauname. Nors kai kurie šaltiniai teigia, jog dėl raminančio ir atpalaiduojančio poveikio geriausia jį vartoti prieš miegą, nesuklysi pasirinkęs ir pirmąją dienos pusę.

Vartojant kalcį vertėtų žinoti, jog jis apsunkina geležies, cinko ir magnio įsisavinimą organizme, todėl, jei šiuos papildus vartoji kartu, patartina tą daryti skirtingu paros metu.

Organizmas gali įsisavinti tik iki 500 mg kalcio vienu metu, todėl didesnes dozes reikėtų dalinti pusiau suvartojant vieną dalį ryte, o kitą vakare.

Probiotikų (gerųjų bakterijų) nerekomenduojama gerti ryte, nes rūgštinė skrandžio aplinka gali sunaikinti visas bakterijas, todėl geriausia juos vartoti 30 min po maisto, kai probiotikai gali saugiau nukeliauti iki žarnyno. Bakterijas, kurios geba apsigaubti apsaugine spora (sporabiotikus), galima vartoti ir ryte.

Vartodamas maisto papildus vitaminus, laikykits šių paprastų taisyklių kad pasisavintum trūkstamas medžiagas, dieną būtum žvalus ir nestigtum energijos, o naktį galėtum ramiai ilsėtis.

Vartodamas vitaminus bei maisto papildus būtinai atkreipk dėmesį į rekomenduojamas dienos normas, paros laiką bei sąveikas su kitais medikamentais.

Vartok atsakingai!