Rudenį prasideda nauji mokslo metai, o tai reiškia, kad tėvai ir vaikai ruošiasi grįžti į mokyklą. Kuprinės sukrovimas yra svarbus, tačiau ne mažiau s...
Prastos savijautos priežastis – vitamino B12 trūkumas
Jaučiatės pavargę, dilgčioja galūnės, suprastėjo atmintis ir dėmesio koncentracija, diskomfortą kelia raumenų silpnumas ir spengimas ausyse, kamuoja išblyškusi oda ar slenkantys plaukai? Tikėta, jog suprastėjusios savijautos kaltininkas yra vitaminas B12. Tiksliau – jo stygius organizme. Panagrinėkime, kodėl jis toks svarbus ir kaip atstatyti B12 trūkumą.
Vitaminas B12
B12 vitaminas dalyvauja įvairiuose organizmo procesuose: padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą, psichologinę funkciją, energijos apykaitą, mažina pavargimo jausmą ir nuovargį. Taip pat vitaminai B12 padeda palaikyti normalų raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą ir homocisteino apykaitą, yra svarbūs imuniteto veikloje ir atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese.
Vitaminas B12 naudą teikia skirtingose organizmo vietose, todėl jo trūkumas pasireiškia iš pažiūros tarpusavyje nesusijusiais negalavimais. Tik neapsigaukite pajutus aukščiau minėtus simptomus ir neskubėkite savęs diagnozuoti – suprastėjusi savijauta gali išduoti ir kitokį sutrikimą, ligą ar maistinių medžiagų trūkumą. Tik išsamūs tyrimai ir gydytojo konsultacija padės atskleisti tikrąsias simptomų priežastis.
Kaip atstatyti vitamino B12 trūkumą? Kadangi vit. B12 kaupiamas organizme, jo trūkumą pajusite tik kai ims sekti organizmo atsargos. Jas papildyti galite į mitybą įtraukus žuvį, tokią kaip upėtakis, lašiša, tunas, taip pat jūros gėrybes, galvijų kepenis, paukštieną ir avinžirnius. Kadangi dažniausiai B12 vitaminas aptinkams gyvūninės kilmės produktuose, veganai ir vegetarai savo mityba pasirūpinti turi ypač atsakingai.
Tiesa, kartais vien subalansuoti mitybą nėra pakankama. Jeigu vitaminų stygius itin didelis, gydytojas gali rekomenduoti vartoti maisto papildus. Viena efektyviausių maisto papildų formų yra purškiamas vitaminas B12. Nors tai modernus būdas papildyti organizmą trūkstamomis maistinėmis medžiagomis, purškiami vitaminai B12 kaina lygiuojasi į tradicinius vitaminus kapsulėse ar tabletėmis. Purškiami vitaminai ypač rekomenduojami tiems, kam tablečių vartojimas siejasi su nemaloniu ir sprangiu veiksmu.
B grupės vitaminai
Nors vitaminas B12 reikšmingai veikia organizmą, reikia neužmiršti ir bendro visos B grupės vitaminų poveikio. B vitaminų grupę sudaro vitaminai B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ir B12.
Siekiant palaikyti normalų visos B vitaminų grupės kiekį organizme, rekomenduojama į mitybą įtraukti gyvūninės kilmės produktų, tokių kaip žuvis (tunas, lašiša, austrės), paukštiena, kiaušiniai, pienas, taip pat subproduktai – inkstai, kepenys. Puikūs B grupės šaltiniai yra ir negyvūninės kilmės produktai, tokie kaip riešutai, kruopos (grikių, avižų, ryžių sėlenos, miežiai, kviečiai, soros), bulvės, avokadai, bananai, ankštiniai augalai (avinžirniai, pupelės, žirniai).
Jeigu atstatyti vitaminų resursus organizme reikia per mažesnį laiko tarpą, tam puikiai pasitarnaus maisto papildai – vitaminų B kompleksas. Siekiant efektyvesnio rezultato, rinkitės purškiamus maisto papildus.
Nėštumo metu moters organizmas patiria daugybę pokyčių, kurie padidina įvairių maistinių medžiagų poreikį. Viena iš svarbiausių maistinių medžiagų yra...
Vasara – tai metas, kai dėl aukštesnės temperatūros ir aktyvesnio gyvenimo būdo mūsų organizmas patiria didesnį stresą. Tai taip pat yra laikas, kai g...